See Names, Portfolios Of 78 APC Consensus Candidates

 

1.National Chairman: Senator Abdullahi Adamu (Nasarawa State)

 

2. Deputy National Chairman (North): Senator Abubakar Kyari (Borno State)

 

3. Deputy National Chairman (South): Chief Emma Eneukwu (Enugu State)

 

4. National Secretary: Otunba Iyiola Omisore (Osun State)

 

5.Deputy National Secretary: Barr Fetus Fuanter (Plateau State)

 

6. National Vice Chairman ((North Central): Muhazu Bawa Rijau (Niger State?

 

7 Deputy Vice Chairman (North East): Mustapha Salihu (Adamawa State)

 

8 National Vice Chairman (North West): Salihu Lukman (Kaduna State)

 

9. National Vice Chairman (South East): Dr Ijeomah Arodiogbu (IMO State)

 

National Vice Chairman (South South): Chief Hon Victor Ton Gladom (Rivers State)

National Vice Chairman (South West): D. I. Kekemeke (Ondo State)

National Legal Adviser: Barr Ahmed El-Marzuk (Katsina State)

National Treasurer: Uguru Matthew Ofoke (Ebonyi State)

National Financial Secretary: Bashir Usman Gumel (Jigawa State)

National Organizing Secretary: Suleiman M. Argungun (Kebbi State)

National Welfare Secretary: Barr (Sir) F.N. Nwosu (Abia State)

National Publicity Secretary: Bart Felix Morka (Delta State)

National Auditor: Sen Abubakar Maikafi (Bauchi State)

National Women Leader: Dr Betta Edu (Cross River State)

National Youth Leader: Abdullahi Dayo Israel (Lagos State)

Special (Persons With Disability) Leader: Tolu Bankole (Ogun State)

Deputy National Legal Adviser: Barr Ibrahim Salahu (Kwara State)

Deputy National Treasurer: Hon Omorede Osifo (Edo State)

Deputy National Financial Secretary: Hon Hamma-Adama Ali Kumo (Gombe State)

Deputy National Organizing Secretary: Nze Chidi Duru (Anambra State)

Deputy National Publicity Secretary: Yakubu Murtala Ajaka (Kogi State)

Deputy National Welfare Secretary: Dr Christopher Akpan (Akwa Ibom State)

Deputy National Auditor: Olufemi Egbedeyi (Oyo State)

Deputy National Women Leader: Zainab Abubakar Ibrahim (Taraba State)

Deputy National Youth Leader: Jamaluddeen Kabir (Zamfara State)

National Ex-officio (North Central): Oluwatoyin Opawuye (Kwara State)

National Ex-officio (North East): Sirajo Dahuwa (Bauchi State)

National Ex-officio (North West): Aliyu Ahmed Yako (Kano State)

National Ex-officio (South East): Rt. Hon. Agunwa Anekwe ((Anambra State)

National Ex-officio (South South): Hon. Diriwari Akedewei (Bayelsa State)

 

36.National Ex-officio (South West): Mrs Bunmi Oriniowo (Ekiti State)

Zonal Secretary (North Central): Yakubu Muhammad Adamu (FCT)

Zonal Secretary (North East): Muhammad Wali Shettima (Yobe State)

Zonal Secretary (North West): Barr Bello Goronyo (Sokoto State)

Zonal Secretary (South East): Azosu Innocent Itafa (Ebonyi State)

Zonal Secretary (South South): Dr Ita Udosen (Akwa Ibom State)

Zonal Secretary (South West): Vincent Beewaji (Ekiti State)

Zonal Legal Adviser (North Central): Barr Hadiza Aliyu (Kogi State)

Zonal Legal Adviser (North East): Barr Dauda Chakpo (Taraba State)

Zonal Legal Adviser: (North West): Barr Bashir Usaini Dutse (Jigawa State)

Zonal Legal Adviser (South East): Barr Mayor Ogbona Ernest (Ebonyi State)

Zonal Legal Adviser (South South): Nil

Zonal Legal Adviser (South West): Ismail Kolawole Majoro (Oyo State)

Zonal Organizing Secretary (North Central): Hon Ahmed Attah (Kogi State)

Zonal Organizing Secretary (North East): Abubakar Adamu Musa (Taraba State)

Zonal Organizing Secretary (North West): Salisu Uba (Zamfara State)

Zonal Organizing Secretary (South East): Dozie Ikedife (Anambra State)

Zonal Organizing Secretary (South South): Hon. Blessing Agbome (Edo State)

Zonal Organizing Secretary (South West): Lateef Ibirogba (Lagos State)

Zonal Publicity Secretary (North Central): Barr John Okoho (Benue State)

Zonal Publicity Secretary (North East): Lamido Muhammed (Gombe State)

Zonal Publicity Secretary (North West): Musa Makafiya (Zamfara State)

Zonal Publicity Secretary (South East): Mr Augustine Onyedebelu (IMO State)

Zonal Publicity Secretary (South South): Nil

Zonal Publicity Secretary (South West): Ayo Afolabi (Osun State)

Zonal Women Leader (North Central): Oluwatoyin Opawuye (Kwara State)

Zonal Women Leader (North East): Hon. Zainab Abubakar Alman (Gombe State)

 

63. Zonal Women Leader (North West): Hajiya Hadiza Shagari (Sokoto State)

Zonal Women Leader (South East): Hon. Mimi Uchenna Diyoke (Enugu State)

Zonal Women Leader (South South): Miss Caroline Owugha (Bayelsa State)

Zonal Women Leader (South West): Mrs Yetunde Adesanya (Ogun State)

Zonal Youth Leader (North Central): Zubairu Aliyu (Kwara State)

Zonal Youth Leader (North East): Jason Baba Kwaghe (Adamawa State)

Zonal Youth Leader (North West): Abdulhamid Umar Muhammed (Kano State)

Zonal Youth Leader (South East): Hon. Ikenna Anyalewechi (Abia State)

Zonal Youth Leader (South South): Comrade Ebimobowe (Delta State)

Zonal Youth Leader (South West): Kolade Lawal (Ondo State)

Zonal Leader of Persons With Disability (North Central): Laho Lazarus Audu (Benue State)

Zonal Leader of Persons With Disability (North East): Muhammed Baba Isa (Yobe State)

Zonal Leader of Persons With Disability (North West): Lawal Na Rago (Kano State)

Zonal Leader of Persons With Disability (South East): Dr Nwachikwu Stanley Chinedu (Imo State )

Zonal Leader of Persons With Disability (South South): Chief Edet Asia (Cross River State)

Zonal Leader of Persons With Disability (South West): Mashood Erubami (Oyo State)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

ArabicChinese (Simplified)EnglishFrenchHausaIgboYoruba